Zaloguj się

Zaloguj się

Zarejestruj się Zapomniałem hasła
Znajdujesz się w: centrum drewnaartykuły
Pomoc | Dodaj firmę | 20 kwiecień 2021

Coraz mniej osób pracuje w Lasach Państwowych

Dodano 06/03/2012 14:03:00

Obecnie zatrudnienie w Lasach Państwowych wynosi jedynie 25,5 tys. osób. Ta liczba zaskakuje, biorąc pod uwagę, że jeszcze na początku lat 90. w Lasach pracowało ok. 100 tys. osób.


- W firmach usługowych działających na rzecz Lasów pracuje ok. 50-80 tys. osób -poinformował we wtorek na spotkaniu z sejmową komisją skarbu państwa wiceminister środowiska Janusz Zaleski.
Lasy Państwowe zarządzają obszarem o powierzchni 7 mln 596,6 tys. hektarów, z czego 7,2 mln - to lasy. Zasoby drewna wynoszą prawie 1,9 mld m sześc. W 2010 r. Lasy pozyskały prawie 33,8 mln m sześc. drewna, a przychody z jego sprzedaży wyniosły 5 mld 283,7 mln zł. Średnia cena drewna w 2010r. wyniosła 157 zł za m sześc.

Lasy Państwowe płacą podatek leśny, ale nie są objęte podatkiem od firm (CIT). Wiceminister jest zdania, że Lasy mogłyby się stać płatnikiem podatku CIT
- Za 2010r. byłaby to kwota 86 mln zł, a za 2011r. - 230 mln zł - podał Zaleski.

Resort środowiska popiera takie rozwiązanie w nowym rozporządzeniu dotyczącym biomasy używanej do celów energetycznych, by nie można było drewna z lasów spalać w elektrowniach i elektrociepłowniach i uzyskiwać za to certyfikat odnawialnej energii. Zaleski powiedział, że rozporządzenie w tej sprawie do nowej ustawy o odnawialnych źródłach energii jest w uzgodnieniach międzyresortowych.

           Posłów interesował status ośrodków wypoczynkowych na terenach Lasów Państwowych.. wiceminister środowiska podał, że jest to w skali kraju ponad 700 ośrodków i ok. 1,5 tys. hektarów. Obecnie ziemia należy do Lasów Państwowych, a budynki i infrastruktura ośrodków - do ich właścicieli, czyli firm, związków zawodowych lub osób prywatnych. - Te tereny albo powinny zostać sprzedane właścicielom ośrodków, albo powinny zostać podpisane z nimi wieloletnie umowy dzierżawy - powiedział posłom Zaleski, który jest też Głównym Konserwatorem Przyrody. Zadeklarował jak najszybsze uregulowanie tej sprawy.

 

Źródło: www.drewno.pl