Zaloguj się

Zaloguj się

Zarejestruj się Zapomniałem hasła
Znajdujesz się w: centrum drewnaartykuły
Pomoc | Dodaj firmę | 20 kwiecień 2021

Poprawił się stan polskich lasów!

Dodano 06/03/2012 14:05:00

11 stycznia sejmowa Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa przyjęła informację o stanie lasów oraz informację o realizacji Krajowego Programu Zwiększania Lesistości (KPZL) w 2010 roku.

        Informację tę przedstawił posłom Janusz Zaleski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska i główny konserwator przyrody. Poinformował m.in., że powierzchnia lasów w Polsce rośnie (choć nie w takim tempie, jak zakładał KPZL), zwiększają się zasoby drewna na pniu, wzrasta średni wiek drzewostanów oraz poprawił się stan zdrowotny lasów, w szczególności Beskidu Śląskiego i Żywieckiego.

Henryk Siedlaczek (PO), koreferent ministra Zaleskiego, potwierdził, że podstawowe cele polityki leśnej państwa są realizowane prawidłowo. Podkreślił, że zwiększające się zasoby drewna na pniu to efekt konsekwentnej realizacji zasad zrównoważonego użytkowania i rozwoju pozaprodukcyjnych funkcji lasu. Dodał również, że co roku podaż drewna zwiększa się o kilkaset tys. metrów sześciennych, co jest efektem racjonalizacji użytkowania drzewostanów oraz wchodzenia w fazę użytkowania drzewostanów z zalesień powojennych.

W dyskusji na temat powyższych dokumentów wzięło udział blisko dziesięciu posłów. Poruszali m.in. kwestię deregulacji, a więc likwidacji przepisów utrudniających pracę głównie nadleśniczym czy wpływu Natury 2000 na kondycję finansową LP. Na ich pytania, dotyczące m.in. martwego drewna w lesie, systemu sprzedaży drewna przez LP i niezadowalających postępów w realizacji KPZL odpowiadali Janusz Zaleski, dyrektor generalny Lasów Państwowych Marian Pigan oraz prof. Piotr Paschalis, kierownik Katedry Użytkowania Lasu Wydziału Leśnego SGGW.
        Jak poinformował Stanisław Żelichowski (PSL), przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, przyjęte dokumenty zostaną przedstawione na posiedzeniu plenarnym Sejmu.

Źródło: http://www.drewno.pl/artykuly/8200,informacja-rzadu-o-stanie-lasow-zakceptowana-przez-sejmowa-komisje.html