Zaloguj się

Zaloguj się

Zarejestruj się Zapomniałem hasła
Znajdujesz się w: centrum drewnaartykuły
Pomoc | Dodaj firmę | 20 kwiecień 2021

Thermowood – bezpieczne pozyskiwanie drewna lepszej jakości

Dodano 06/03/2012 14:09:45

Europejskie gatunki drewna uznawane są za stosunkowo mało odporne na wpływ warunków atmosferycznych. Jedną z najnowszych technologii mających na celu poprawę własności drewna jest poddanie go obróbce termicznej.

          Drewno modyfikowane termiczne nazywane jest w krajach anglojęzycznych "thermowood" i odpowiednio w języku niemieckim "thermoholz". W wyniku obróbki termicznej powstaje materiał o cechach zbliżonych do cech wielu gatunków drewna tropikalnego.
Procesowi modyfikacji termicznej można poddać w zasadzie dowolny gatunek drewna. Jednak względy ekonomiczne powodują, że najczęściej wykorzystywane jest drewno tanie - dostępne w dużych ilościach. W Europie najczęściej są to: sosna, świerk, brzoza i osika.

          Tak spreparowane drewno uzyskuje charakterystyczny ciemnobrązowy odcień przypominający drewno gatunków egzotycznych. Jednak elementem najistotniejszym w całej obróbce, są cechy jakie uzyskuje dzięki niej drewno. Przede wszystkim poprawia się odporność na wpływ wilgoci - wilgotność równoważna jest o 50% niższa od drewna surowego ze względu na zmianę struktury komórkowej modyfikowanego materiału, poprawie ulega również stabilność wymiarowa, czyli skurcz i pęcznienie drewna - jest o ok. 50% mniejsze od drewna surowego, zmniejsza się także nasiąkliwość, drewno zyskuje większe własności izolacji termicznej i jest bardziej odporne na działanie grzybów. W przypadku drewna gatunków iglastych na skutek obróbki termicznej następuje częściowe usunięcie żywicy i substancji lotnych.
Są jednak i wady takiej modyfikacji, takie jak wzrost łupliwości drewna oraz obniżenie wytrzymałość na zginanie o 10–20%, przez co drewno staje się bardziej kruche.
 W wyniku prac Zrzeszenia Fińskich Producentów ThermoWood wprowadzono klasyfikację wyrobu, która uwzględnia: podatność na zmiany wymiaru i kształtu pod wpływem wilgoci, zmianę koloru oraz wytrzymałość na wpływy biologiczne.
Według klasyfikacji tej drewno modyfikowane termicznie dzieli się na dwie klasy. Klasa I to drewno z przeznaczeniem do zastosowań wewnątrz budynków, klasę II z powodzeniem może być wykorzystywana na zewnątrz budynków. Różnica polega na maksymalnej temperaturze obróbki termicznej, której konsekwencją są inne właściwości mechaniczne i fizyczne.
            Podczas procesu produkcji drewna modyfikowanego termicznie stosuje się parę wodną i wysoką temperaturę. Nie używa się środków chemicznych, które miałyby szkodliwy wpływ na środowisko nie wprowadza się także do drewna obcych substancji w trakcie produkcji. Środowisko naturalne, pozostaje niezmienione, wszelkie odpady mogą być spalone lub zniszczone bez żadnego ryzyka.

 

Źródło: http://www.drewno.pl/artykuly/1333,thermowood-drewno-modyfikowane-termicznie.html