Zaloguj się

Zaloguj się

Zarejestruj się Zapomniałem hasła
Znajdujesz się w: centrum drewnaartykuły
Pomoc | Dodaj firmę | 20 kwiecień 2021

Czas na wiosenne porządki! Renowacja drewna ogrodowego.

Dodano 06/03/2012 14:13:00

Wilgoć i mróz co roku dają się we znaki wszystkim rodzajom drewnianego wyposażenia ogrodów, pozostawionego na świeżym powietrzu. Najczęściej przyspieszonej biodegradacji ulegają altany, płoty, ławki oraz drewniane komórki na narzędzia. W odróżnieniu od ogrodowych mebli – trudniej jest schować je przed sezonem jesienno-zimowym pod dachem. Wiosenne porządki to dobry moment, by zabezpieczyć i odświeżyć ogrodowe drewno. Jak się do tego zabrać?


           Zacznijmy od dokonania oględzin stanu stolarki. Jeśli powierzchnia lakieru i drewna nie nosi śladów zniszczenia, drewno wystarczy oczyścić przy pomocy szczotki i wody. Przy niewielkich pęknięciach powłoki, powinniśmy lekko zmatowić powierzchnię papierem ściernym, odpylić, odtłuścić i pomalować renowacyjnie jedną warstwą środka dekoracyjno-ochronnego. Jeśli jednak zauważymy oznaki korozji biologicznej (takiej jak sinice czy grzyby), otarcia, zarysowania lub zszarzenie od słońca, trzeba będzie zeszlifować je papierem ściernym aż do surowego drewna. To konieczne, by skutecznie zaimpregnować drewno w celu zabezpieczenia przed wodą i mikroorganizmami.
         Zeszlifowane, odpylone i odtłuszczone drewno zabezpieczamy przy pomocy impregnatu. Pamiętajmy o tym, aby było dostatecznie suche! Potrzebnych jest minimum kilka słonecznych dni, podczas których stolarka będzie w naturalny sposób oddawać wilgoć. Nie warto stosować nagrzewnic. Drewno jako materiał higroskopijny powinno oddawać wilgoć powoli, naturalnie. Bardzo ważnym jest, aby zewnętrzna warstwa ochronna posiadała pigmenty (była kolorowa). Kolor chroni drewno przed szkodliwym działaniem promieni UV na podobnej zasadzie, jak krem z filtrem chroni przed poparzeniem słonecznym naszą skórę. Większość środków przeznaczonych do dekoracyjno-ochronnego malowania drewna ogrodowego zawiera pigmenty i jest dostępna w naturalnych kolorach (np. sosna, dąb, ciemny orzech, itp.).
Trzy warstwy barwnego impregnatu dadzą matowy efekt dekoracyjny z widoczną linią słojów, a przede wszystkim także odporność powłoki na okres około 5 lat!
Jeśli nie zależy nam na zachowaniu słojów drewna, warto rozpatrzyć także w inne rozwiązanie – emalię do drewna. Nakładamy ją (dwie warstwy) na warstwę bezbarwnego impregnatu. Trwałość tego stosunkowo oszczędnego zabiegu renowacyjnego jest porównywalna z trwałością trzech warstw impregnatu. Można zastosować także środek dekoracyjno-ochronny z dodatkiem wosku pszczelego, dzięki któremu uzyskamy wysoki połysk, głęboką barwę i naturalny krój słojów. Ta metoda ma nie tylko duże walory estetyczne, ale także bardzo dobrze chroni stolarkę przed wilgocią. Dzięki hydrofobowym właściwościom wosku, cząsteczki wody odpychane są od powierzchni drewna.

         Wszystkie z powyższych metod mogą jendak okazać się niewystarczające w przypadku powierzchni silnie eksploatowanych, takich jak meble ogrodowe. Wówczas optymalnym wyborem może okazać się elegancka lakierobejca lub lazura.
 

Źródło: http://www.drewno.pl/artykuly/8283,meble-altany-ploty-pergole-wiosena-renowacja-drewna-ogrodowego.html