Zaloguj się

Zaloguj się

Zarejestruj się Zapomniałem hasła
Znajdujesz się w: centrum drewnaartykuły
Pomoc | Dodaj firmę | 20 kwiecień 2021

Pallet – materiał mocno atrakacyjny na nieobliczalnym rynku

Dodano 06/03/2012 14:24:08

Systematyczny wzrost zapotrzebowania na odpady drzewne dużych firm meblarskich i płytowych oraz ograniczone ilości drewna na rynku hamują produkcję pelletu w Polsce. Specjaliści zapewniają jednak, że w najbliższych latach nie zabraknie w kraju ani granulatu, ani nowych inwestorów w tym segmencie rynku.

         Kariera pelletu w Polsce jest dosyć krótka. Materiał ten pojawił się w powszechnym użyciu zaledwie kilka lat temu. W dalszym ciągu zarówno producenci pelletu, dystrybutorzy, jak i jego odbiorcy mają problemy terminologiczne. – Zgodnie z definicją i normami niemieckimi oraz austriackimi, pellet to granulat z czystych trocin drzewnych z gatunków drzew liściastych. Produkty z innego drewna są po prostu granulatem – mówi Piotr Gołąb, ekspert Polskiej Izby Biomasy. – Z kolei, według definicji granulatu w normie europejskiej, jest to materia w postaci zgranulowanej, która posiada średnicę od 6 do 25 mm. To bardzo duża rozpiętość. Większość granulatów dostępnych na polskim rynku jest zgodnych z tą normą.

Jedno jest pewne: pellet składa się w 100% z naturalnych odpadów drzewnych. Odbierane są one przez jego producentów zazwyczaj z tartaków, lub innych zakładów obróbki drewna. Granulat wytwarzać można także z trocin i wiór przerabianych z leśnych odpadów drzewnych, które następnie prasowane są w formie wałeczków pod dużym ciśnieniem bez użycia dodatkowych lepiszczy. Paliwo uzyskane w ten sposób jest ekologiczne, ma niską wilgotność oraz wytwarza znikome ilości popiołu, przy jednoczesnej wysokiej wartości opałowej. Śmiało można powiedzieć, że pellet jest współcześnie jednym z najwygodniejszych paliw drewnopochodnych, atrakcyjnym zarówno ze względów ekologicznych, jak i gospodarczych. W opinii specjalistów, najbardziej cennym surowcem do produkcji pelletu są suche trociny i wiórki z zakładów stolarskich. Nie zawierają bowiem żadnych zanieczyszczeń, a uzyskany granulat jest jasny i trwały.

Granulat drzewny jest bardzo ekologicznym paliwem. Jego spalanie nie powoduje dodatkowej emisji CO2, ponieważ ilość dwutlenku węgla powstająca przy spalaniu jest równa tej, którą w procesie fotosyntezy pobierają rośliny posadzone na miejscu spalonych. Z uwagi na fakt, że pellet jest wytwarzany z odpadów drzewnych, jego produkcja przyczynia się do zmniejszenia problemu zagospodarowania odpadów i zużycia paliw kopalnych. Inną zaletą tego granulatu jest fakt, że popiół z niego uzyskany może być wykorzystywany jako nawóz. Ogrzewanie pelletem jest bardzo opłacalne w stosunku do innych nośników energii – gwarantuje dwukrotnie większe oszczędności, niż w przypadku stosowania oleju opałowego. Zdaniem ekspertów, zarówno trendy gospodarcze, jak i polityczne świadczą, że paliwa kopalne, takie jak ropa naftowa i gaz ziemny będą systematycznie drożeć. W związku z tym, inwestowanie w pellet wydaje się przedsięwzięciem gwarantującym państwu niezależność od importu paliw z innych krajów.

          Bogactwo zalet stosowania pelletu sprawia, że jego młody rynek, rozwija się w Polsce i w Europie bardzo dynamicznie. – Jeszcze cztery lata temu na rynku europejskim obracano 1,7 mln ton granulatu drzewnego w ciągu roku – informuje Edmund Wach, prezes Bałtyckiej Agencji Poszanowania Energii. – Ilość pelletu na rynku europejskim przekroczyła już 3 mln ton rocznie.
W Polsce o szybkim rozwoju rynku pelletu można mówić dopiero od trzech lat. Szacuje się, że obecnie materiał ten wytwarza w naszym kraju około 30 zakładów drzewnych, z których zdecydowana większość zlokalizowana jest na terenie północno-zachodniej Polski. W dalszym ciągu mało zagospodarowane pod tym względem są województwa: lubelskie, świętokrzyskie, łódzkie, dolnośląskie, a także małopolskie.

Żródło: http://www.drewno.pl/artykuly/3362,pellet-atrakcyjny-nieobliczalny-rynek.html