Zaloguj się

Zaloguj się

Zarejestruj się Zapomniałem hasła
Znajdujesz się w: centrum drewnaartykuły
Pomoc | Dodaj firmę | 20 kwiecień 2021

Dąb czarny – kilka słów o jego specyfice.

Dodano 06/03/2012 14:37:16

Nazwy handlowe i regionalne
Polska: Dąb czarny, Polski heban, Dąb kopalny;
Niemcy: Moohreiche;

Drewno
Drewno ma barwę szaroczarną do granatowoczarnej. Ze względu na rozkład bielu drewno dębu czarnego to wyłącznie twardziel.

Trwałość
Po wysuszeniu drewno bardzo trwałe, odporne na opad owadów i grzybów. Ze względu na specyficzną strukturę drewno jest mało odporne na wpływ warunków atmosferycznych. Pod wpływem wilgoci pęczniej i kruszy się.

Własności technologiczne
Obróbka mechaniczna: Po za utlenianiem powodującym zmianę barwy, w drewnie zachodzą również takie procesy jak osadzanie się i krystalizacja w ścianach komórkowych substancji mineralnych. Powoduje to znaczne zwiększenie gęstości (w stanie powietrznosuchym 6-17% większa od drewna współczesnego), a w wymiarze praktycznym utrudnia obróbkę mechaniczną (szybsze tępienie narzędzi skrawających). Drewno jest twarde i kruche, zaleca się wstępne nawiercanie jako zabezpieczenie przed pękaniem.
Suszenie: Bardzo trudne. Podczas suszenia drewno wykazuje bardzo dużą skłonność do pękania. Wymaga dużo wolniejszego procesu w stosunku do drzew współczesnych.
Sklejanie: Dobre.

Zastosowanie
Drewno wykorzystywane przy produkcji mebli stylowych, w parkieciarstwie używany jest także w intarsjach i inkrustacjach. Do produkcji galanterii drzewnej (głównie pamiątkowej), jako cenny materiał rzeźbiarski oraz do produkcji forniru.

Drzewo
Czarny dąb powstaje w wyniku reakcji zachodzących pomiędzy garbnikami zawartymi w drewnie dębowym, a solami żelaza obecnymi w wodzie lub ziemi. Proces ten, trwający kilkaset lat, zmienia barwę drewna na szaroczarną do granatowoczarnej. Duży wpływ na jakość i barwę zachowanego drewna mają warunki, w jakich dotrwało ono do naszych czasów. Zdecydowanie negatywnie działa okresowe wahanie poziomu wód gruntowych powodujące cykliczne odsłanianie i zalewanie drewna. Przyczynia się to do szybszego rozkładu i co za tym idzie - obniżenia właściwości mechanicznych.

Dęby zatopione w zbiornikach wodnych, bagnach i torfowiskach, w których zachowana była stała wilgotność, przetrwały do naszych czasów w bardzo dobrym stanie pomimo (w większości przypadków), rozkładu kory i bieli.

Występowanie
Czarny dąb znajdowany jest niemal w całej Europie, jednak największe jego skupiska usytuowane są w dorzeczach rzek Europy środkowej i południowej. W Polsce największe znaleziska czarnego dębu znajdują się w okolicach Dębicy oraz Szprotawy.

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: Drewno.pl