Zaloguj się

Zaloguj się

Zarejestruj się Zapomniałem hasła
Znajdujesz się w: centrum drewnaartykuły
Pomoc | Dodaj firmę | 20 kwiecień 2021

Podłoga z lakierowanych desek wielowarstwowych – jak o nią dbać?

Dodano 06/03/2012 14:48:00

Podłoga to element wykończenia, który jest najbardziej eksploatowany w naszych domach. Kontakt z butami, zarysowania od przesuwania mebli, rozlana herbata – na to wszystko narażone są nasze deski. Istnieje jednak kilka prostych zasad, które pozwolą nam na utrzymanie jej w pierwotnym stanie.

        Zabójstwem dla drewnianej podłogi jest piasek. Ze względu na swoją twardość powoduje zarysowania na powierzchni i wyciera lakier, a to właśnie lakier odpowiada za odporność deski wielowarstwowej. Podstawą pielęgnacji drewnianej podłogi powinno więc być regularne sprzątanie. Częste zamiatanie lub odkurzanie pozwoli nam pozbyć się z mieszkania piasku, soli, czy błota. Żeby zmniejszyć ilość kurzu w naszym domu powinniśmy stosować wycieraczki absorbujące kurz i brud, najlepiej bawełniane.

Drewno źle znosi także kontakt z wodą. Pod wpływem wilgotności deska zmienia swoją objętość. Ponadto należy pamiętać, że woda zawiera minerały, które po jej wyparowaniu osadzają się na deskach, tworząc brzydkie zacieki. Żeby tego uniknąć do codziennej pielęgnacji podłóg drewnianych powinno się stosować odpowiednie preparaty, które usuwają zabrudzenia i wytłuszczenia z podłogi, nie narażając jej na negatywne działanie wody.

Aby uniknąć zarysowań spowodowanych przesuwaniem krzeseł, czy stołów należy podkleić nogi ochronnym filcem. Sytuacja wygląda gorzej jeśli chcemy uniknąć zarysowań spowodowanych chodzeniem w szpilkach. Żadne, nawet najtrwalsze drewno, nie wytrzyma nacisku szpilki na małą powierzchnię. Dlatego jeśli zależy nam na naszej podłodze powinniśmy się mocno zastanowić zanim wpuścimy gości na obcasach do naszego domu.

Producenci podłóg oferują preparaty chemiczne umożliwiające odświeżenie powierzchni desek po kilku latach za pomocą specjalnego preparatu. Jest to roztwór lakierów, który wypełnia rysy i odświeża podłogę. Taki zabieg konserwacji trwa około 2 godzin. Po tym czasie podłoga będzie lśnić jak nowa.

        Ostatecznym rozwiązaniem mogącym przywrócić blask drewnianym podłogom jest ich renowacja: cyklinowanie i ponowne lakierowanie. Należy pamiętać, że nie wszystkie podłogi warstwowe można cyklinować. Minimalna warstwa zdzierana podczas cyklinowania to ok. 0,5mm, jednak z reguły przekracza 1mm. Jeśli rysy w podłodze są głębsze, również podczas cyklinowania musi zostać zebrana grubsza  warstwa drewna. W związku z tym, podłogi fornirowane oraz te o niewielkiej grubości warstwy użytkowej nie nadają się do cyklinowania. W przypadku cyklinowania podłóg warstwowych warto zlecić usługę doświadczonej firmie, tu nie ma miejsca (a właściwie grubości) na błędy.
 

Żródło: http://www.drewno.pl/artykuly/8133,jak-dbac-o-podloge-z-lakierowanych-desek-wielowarstwowych.html